1. lékařská fakulta Univerzita Karlova 1. lékařská fakulta Univerzita Karlova Dermatovenerologická klinika
PAN00312 18.10.2013

Přednášená témata

Sylabus tematických okruhů

Výuka je zaměřena na seznámení se s problematikou kožních chorob, osvojení si základních znalostí z prevence, způsobů terapie kožních a pohlavních chorob s ohledem na potřeby sestry jako nejbližšího spolupracovníka lékaře se zvláštním zřetelem na vyšetřovací metody a psychosociální zátěž kožních a venerických pacientů.

Přednášená témata  22.11.2013 – posluchárna Dermatovenerologické kliniky 13.00 – 16.00 hod.

1. Úvodní přednáška - seznámení se s oborem, základy dermatovenerologie, morfologie kůže, histologické základy, fyziologie kůže, péče o kůži a prevence kožních chorob

2. Dermatózy vyvolané viry, parazity, dermatofyty, bakteriemi - vyšetřovací a laboratorní metody používané ke stanovení diagnózy, základní klinické projevy onemocnění, ošetřování a léčení nemocných, prevence vzniku kožních infekcí.

3. Venerologie, kožní projevy u AIDS - stoupající riziko postižení venerickými chorobami, nutnost prevence, jak v osobním životě, tak i zvýšená péče o prevenci u pacientů - osvěta a screeningové vyšetřování rizikových skupin, těhotných žen. Vyšetřovací metody, klinika, péče o nemocné.

4. Základy dermatologické léčby celkové, lokální a fyzikální - způsoby ošetřování, navázání kontaktu s pacienty, jednotlivé léčebné postupy, výhody a rizika jejich použití, možnosti léčby, osvěta pacientů.

5. Ekzémy, lékové exantémy, puchýřnaté choroby - možnosti diagnostiky a léčby, osvěta pacientů a rodičů dětí s ekzémy, poučení pacientů o zneužívání léků a kombinaci léků, závažnost lékových exantémů, možnosti vyšetřování a a celkové léčby puchýřnatých chorob.

6. Chronická žilní insuficience, prevence vzniku bércových vředů - vyšetřovací metody, jejich možnosti použití, výhody a nevýhody, způsoby léčby - kompresivní léčba, medikamentózní, hojení rad - zásady, obvazové materiály.

7. Pigmentové útvary, maligní melanom a nádory kůže - jejich klinika, diagnostika, způsoby vyšetření a léčba.

počet zobrazení: 1515 poslední aktualizace: PAN00312, 18.10.2013
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.